Ako si vybrať prírodný dezodorant?
News

Ako si vybrať prírodný dezodorant?

Apr 29, 2023


Ako vybrať prírodný dezodorant

Vybrať si z celého množstva produktov je určite náročné. Každý výrobca si svoj produkt vychváli do nebies a vy neviete, čo kúpiť. Mnohí z nás si vyberajú dezodoranty podľa vône. Bude to najskôr tým, že keď nechcem zapáchať, tak si vyberiem niečo, čo bude voňať za mňa. Zamysleli ste sa ale nad tým, ako predísť tomu, aby sa zápach vôbec vytváral?

Antiperspirant vs. dezodorant. Komerčný produkt vs. prírodný

Antiperspirant zabraňuje poteniu, dezodorant zabraňuje zápachu. V prírodnej kozmetike antiperspiranty nenájdete! Žiadny výrobca prírodnej kozmetiky sa nestotožňuje s myšlienkou, že keď upchám chémiou potné žľazy a vyradím ich tak z prevádzky, ide o zdravú záležitosť. Aj keď sa vzdáme komerčných antiperspirantov, stále sa môžeme celý deň cítiť sviežo.

Nežiaduci zápach v podpazuší totiž spôsobujú baktérie, ktoré ho produkujú. Pot sám o sebe cítiť nie je. Zápach vzniká až po kontakte s baktériami, ktoré sa vyskytujú bežne na koži. Tieto baktérie rozkladajú bielkoviny a tuky obsiahnuté v pote z ekrinných žliaz, čím vzniká nepríjemný zápach.

Ak chceme zabrániť nepríjemnému zápachu, musíme sa zamerať na tieto baktérie. Ako na to?

Prírodný dezodorant vyberáme podľa účinnej zložky, tiež podľa toho, ako veľmi sa potíte. Najdôležitejšie je zamerať sa na hlavnú účinnú zložku nášho dezodorantu:
  1. Jedlá sóda pre silne potivých ľudí - z prírodných zložiek v dezodorantoch je tá úplne najsilnejšia zo všetkých. Účinne zabraňuje množeniu baktérií a na koži vytvára chemické prostredie, v ktorom sa im zle žije. Výhodou dezodorantu s jedlou sódou je, že to naozaj vydrží celý deň bez zápachu. V zložení prírodného dezodorantu ju nájdete pod názvom "sóda bicarbona". Ak bude v zložení na prvom mieste, znamená to, že jej tam je dostatočné množstvo na to, aby fungovala. Čím ďalej ju v zložení nájdete, tým menej jej bude a tým horšie to celé bude fungovať.

  2. Kamenec pre stredne potivých ľudí - kamenec draselný je prirodzene sa vyskytujúci minerál. Keď sa používa v čistom stave, poskytuje 24-hodinovú ochranu proti zápachu tým, že bráni rastu baktérií spôsobujúcich zápach. Navyše je hypoalergénny. Kamenec nájdete v obchodoch buď v čistej tuhej forme, ktorej výhodou je to, že nemá vôbec žiadnu vôňu, takže sa nebije s parfémom. Alebo ho môžete nájsť rozpustený v dezodorantoch s tekutou konzistenciou. V zložení ho nájdete pod názvov "ammonium alum" alebo "potassium alum".

  3. V poslednej dobe sa začínajú používať aj prírodné dezodoranty na báze zinku, ktorý v zložení nájdete pod názvom „zinc oxide“. Ako kamenec, tak zinok sú veľmi vhodné na citlivú pokožku. Stačí ľuďom, ktorí sa cez deň toľko nespotia.

  4. Dobrým pomocníkom pri znížení množstva potu sú tiež bylinky. Hlavne medovka a šalvia, ktoré môžete užívať ako vo forme čajov, tak vo forme kúpeľov.

U nás si určite vyberiete ten správny prírodny dezodorant, ktorý vám bude vyhovovať.