Viete aký typ pleti máte?
News

Viete aký typ pleti máte?

Apr 29, 2023

Rozlišujeme 4 základné typy pleti:

  • Normálna

  • Suchá

  • Mastná

  • Zmiešaná

 Okrem základných typov pokožky rozlišujeme aj citlivú, starnúcu, detskú a pánsku. 

NORMÁLNA PLEŤ

Ako sa prejavuje:

Je to vyrovnaná pleť, ktorá nemá prebytok kožného mazu ani dehydratáciu, je to eutrofická (vyživovaná) pleť. Tento typ pleti má svetlú a ružovkastú farbu. Na dotyk je normálna pokožka hladká a jemná. Z fyziologického hľadiska má výbornú mikrocirkuláciu, správny stupeň hydratácie a vyvážený hydrolipidický film.  Normálna pleť je žiarivá, transparentná a nemá žiadne nedokonalosti. Produkty pre normálnu pleť majú za cieľ zachovať ideálne vlastnosti „dokonalej“ pleti čo najdlhšie.

Ako sa o ňu starať:

Aj keď vašu pleť netrápi žiadny problém, potrebuje pravidelnú starostlivosť, aby mala dostatok hydratácie a predčasne nestarla. Pleť vyčistite každé ráno a večer, naneste výživné pleťové sérum a naň hydratačný pleťový krém. Raz týždenne pleť zbavte odumretých buniek pomocou peelingu a užívajte si pocit zdravej a sviežej pleti.
Nezabúdajme tiež na zabezpečenie správnej hydratácie aj zvnútra pitím vody a obmedzením nápojov bohatých na cukry. Venujte pozornosť výžive, ktorá musí byť zdravá a vyvážená. Čo najviac obmedzte fajčenie a alkohol, ktoré urýchľujú procesy starnutia pokožky. Vždy sa vystavujte slnku s náležitými opatreniami. Uprednostňujte prírodnú bio kozmetiku bez škodlivých chemikálií.


SUCHÁ PLEŤ

Ako sa prejavuje:

Pri tomto type pleti je obsah hydrolipidov v rohovej vrstve výrazne nižší ako fyziologické hodnoty.  Ide o pleť s nízkou produkciou mazu, čo vedie k nedostatku užitočných lipidov, ktoré potrebuje na udržanie hydratácie a vybudovanie obrannej vrstvy proti vonkajším agresiám.  Má bledú a matnú pleť a vzhľad nadmerne suchej pokožky pôsobí nezdravo. Na dotyk pôsobí tento typ pokožky drsne, nepružne, popraskane a s nepravidelnou textúrou, pocitom pnutia a často aj svrbenia sú znakmi straty hydratácie v epiderme. Prejavujú sa u nej javy predčasného starnutia pokožky, najmä vrások.

Ako sa o ňu starať:

Kozmetické ošetrenie pre tento typ pleti je zamerané na zvýšenie percenta vody v najpovrchnejších vrstvách epidermi a na hĺbkovú výživu pokožky zmäkčujúcimi a vyživujúcimi látkami. Suchú pleť odličujte a čistite mliekom, olejom alebo čistiacou vodou bez alkoholu a iných vysušujúcich zložiek. Pre intenzívnu hydratáciu natrite tvár dvakrát denne výživným krémom, pod ktorý naneste hydratačné sérum alebo booster s kyselinou hyalurónovou. Raz týždenne si doprajte hydratačnú pleťovú masku. Pleť sa rozžiari a omladne. Na suchú pokožku by ste mali používať jemné kozmetické prípravky bez agresívnych a chemických látok, utieranie pokožky do sucha bez trenia, nanášanie hydratačných a výživných krémov.

MASTNÁ PLEŤ

Ako sa prejavuje:

Mastná pleť je typ pleti charakterizovaná prítomnosťou nadmernej tvorby mazu. Zodpovednosť za to nesú viaceré príčiny - genetické a hormonálne faktory, lieky, stres, používanie komerčnej kozmetiky a mejkapu charakterizovaných prítomnosťou silikónov a vazelíny, ktoré uzatvárajú pokožku. Má charakteristický vzhľad - rozšírené a viditeľnejšie póry, na dotyk má nepravidelnú a drsnú textúru, lesklý vzhľad často v takzvanej mastnej, dehydrovanej oblasti, matná a sivá pleť s červenými a zapálenými oblasťami, je pokožka so sklonom k ​​tvorbe lupín, ťažkým formám akné a seboroickej dermatitíde.

Ako sa o ňu starať:

Ošetrenie mastnej pleti znamená hlavne zvlhčovanie a čistenie, boj proti množeniu baktérií bez napadnutia povrchových epidermálnych vrstiev. Pre mastnú pleť je viac než pre iné typy pleti nevyhnutné jej poctivé odličovanie a čistenie. Ideálne sú jemné odličovacie gély a peny umývateľné vodou. Krémy voľte nemastné, s ľahkou gélovou textúrou, ktorá neupcháva póry. Niekoľkokrát mesačne použite jemný pleťový peeling a čistiacu pleťovú masku. Používajte ľahké zmatňujúce prípravky a dajte nežiaducemu lesknutiu zbohom. Pri výbere produktov dbajte, aby boli organické a jemné, nezabudnite, že hovoríme o obzvlášť jemnej pokožke a jej nadmerné napádanie spôsobuje opačný efekt.

 

ZMIEŠANÁ PLEŤ

Ako sa prejavuje:

Zmiešaná pleť je typ pleti, ktorý má vlastnosti podobné mastnej pleti a zároveň suchej a citlivej pleti. Má tendenciu byť mastná v T-zóne (čelo, nos, líca), zatiaľ čo na zvyšku tváre je suchá a šupinatá alebo citlivá. Hydrolipidický film, textúra pokožky sa medzi rôznymi oblasťami tváre líši, často je ovplyvnená aj sezónnymi zmenami.

Ako sa o ňu starať:

V starostlivosti o zmiešanú pleť vám pomôžu prípravky, ktoré zmatnia lesklé časti tváre a zároveň dostatočne hydratujú tie suché. Pleť dôkladne odličujte a čistite dvakrát denne. Po upokojení pokožky pleťovým tonikom naneste ľahučké sérum a po ňom hydratačný pleťový krém so zmatňujúcim účinkom. Správna starostlivosť vašu pleť zjednotí a vy budete žiariť zdravím.

 

CITLIVÁ PLEŤ

Ako sa prejavuje:

Citlivá pleť je pokožka, ktorá obzvlášť reaguje na vnútorné a vonkajšie fyzikálne a chemické dráždidlá. Sprevádzajú ju nepríjemné pocity na koži, časté začervenanie, svrbenie alebo pálenie. Na dotyk je často horúca a suchá. Oveľa viac podlieha vzniku vrások, pretože hydrolipidický film je redukovaný a kožná bariéra znížená do bodu, kedy ľahko reaguje na atmosférické vplyvy, zmeny teploty, emocionálne reakcie.

Ako sa o ňu starať:

Veľmi dôležitá je jemná kozmetika, čo najviac bez alergénnych a dráždivých látok (parfumy, farbivá, alkohol), ktorá hydratuje a zároveň upokojuje. Vyberajte si tiež prípravky, ktoré obsahujú potrebné vitamíny a antioxidanty a esenciálne mastné kyseliny. Na odlíčenie citlivého typu pleti použite jemné prípravky, ako sú čistiace peny alebo mlieka. Pleť ďalej upokojte pleťovým tonikom, hydratujte pleťovým sérom s ľahučkou textúrou a po ňom naneste pleťový krém. Nezabudnite ani na očný krém pre citlivú pleť.

PÁNSKA PLEŤ


Pozornosť, ktorú v dnešnej dobe muži venujú starostlivosti o svoju pleť, sa zvyšuje, a preto je správne pochopiť, aká je mužská pleť a že môže mať iné potreby ako ženská. Pánska pokožka má vyvinutejší vlasový systém, je hustejšia, má vyššiu koncentráciu kolagénových vlákien, viac rozšírené pilo-sebaceózne folikuly. Pánska pleť ma väčšiu produkciu mazu, čím má väčšiu predispozíciu k akné a má tendenciu rýchlejšie starnúť aj preto, že muži sa o svoju pleť často nestarajú nanášaním krémov a ochranných prostriedkov, nehovoriac o jej čistení či pílingu. Našťastie nastal obrat trendu, ktorý, vedie čoraz viac mužov k starostlivosti o svoju pleť.

Ako sa o ňu starať:

Vo všeobecnosti môže mužská pokožka profitovať z rovnakej kozmetiky, ktorá sa používa na ženskú pokožku, takže sa nebojte, môžete použiť krémy svojich manželiek! Ak chcete, môžete sa rozhodnúť pre ľahšie a menej mastné formulácie vzhľadom na väčšiu tendenciu mužov mať mastnú pleť.